پاک کردن لاک غلط گیر از روی لباس و پارچه و مبلمان

همان طور که میدانید لاک غلط گیر برای پاک کردن خطاهای نوشتاری روی کاغذ استفاده می شود. هنگامی که یک لایه نازک از لاک غلط گیر روی نوشته را ببرد، غیر ممکن است بدون آسیب رساندن به کاغذ بتوانید آن را پاک کنید. چه برسد به اینکه غلط گیر روی یک پارچه لباس یا روی مبل بریزد. اما نه! پاک کردن لاک غلط گیر از روی لباس و پارچه به مراتب راحت تر از کاغذ است! کافی است چند نکته ی زیر که طاقه به شما میگوید را یاد بگیرید:

روش پاک کردن لاک غلط گیر از روی لباس :

لاک پس داده شده را از روی لباس جدا کنید.

قبل از اینکه برای پاک کردن لکه تلاش کنید اجازه دهید لاک غلط گیر خشک شود. اگر قبل از اینکه لاک خشک شود برای تمیز کردن آن اقدام کنید، ممکن است پس بدهد و لکه بزرگ تری ایجاد کند. به همین دلیل اجازه دهید که لکه کاملا خشک شود با توجه به بزرگی لکه ممکن است ۵ دقیقه زمان نیاز داشته باشد تا کاملا خشک شود.

  • اگر عجله دارید، با یک تکه یخ محدوده لکه را مالش دهید تا لاک با سرعت بیشتری خشک شود.

از یک چاقو کره بری برای جدا کردن لاک تا جایی که ممکن است استفاده کنید.

وقتی که لاک کاملا خشک شد، با کمک یک ابزار صاف که نوک تیز نباشد مانند چاقوی کره بری، لکه های خشک شده لاک را جدا کنید. سعی کنید لبه صاف چاقو را به لبه لکه فشار دهید تا پوسته های لاک کنده شوند، ممکن است مقداری از لکه روی پارچه باقی بماند در حالی که بیشتر لکه با این کار برداشته می شود.

  • همچنین شما می توانید از یک کاردک نقاشی، کارت اعتباری یا هر سطح صافی که تیز نباشد استفاده کنید.
  • از هیچ چیز تیزی مانند چاقو قصابی یا قیچی که ممکن است لباس را خراب کند استفاده نکنید.

برچسب روی لاک غلط گیر را بخوانید تا ببینید بر پایه آب است یا روغن.

برخی برند های لاک غلط گیر بر پایه آب هستند، این بدان معناست که به راحتی با شستشوی عادی پاک می شوند در حالی که برای پاک کردن لکه های روغنی باید از یک لکه بر استفاده کرد.

  • اگر محصول بر پایه آب باشد، معمولا آن را در نام محصول و یا روی برچسب آن به وضوح ذکر می کنند. اگر برچسب مشخص نکند که کدام نوع است،احتمالا بر پایه روغن است.

شستشو با ماشین یا دست؟

اگر لاک غلط گیر بر پایه آب بود، لباس را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید. لباس را طبق استاندارد های شستشوی خودش، همان طور که قبلا شستشو را انجام می دادید، بشویید. اگر لباس از یک پارچه بادوام دوخته شده باشد میتوانید شستشو را با آب گرم انجام دهید تا لکه ها پاک شوند. لکه ها ممکن است با آب سرد به خوبی از بین نرود.

  • قبل از اینکه لباس را داخل خشک کن بیاندازید مطمئن شوید لکه از بین رفته باشد در غیر این صورت ممکن است برای همیشه باقی بماند.

استفاده از لکه بر

لکه های روغنی را با کمک یک شوینده لکه بر تمیز کنید. محل لکه را آغشته به لکه بر کنید و حدودا یک دقیقه به آن زمان دهید بعد از چند لحظه نقاط لک شده را به کمک یک پارچه تمیز بسابید، سپس لباس را به طور معمول شستشو دهید.

  • اگه لکه باقی مانده بود، باز هم شوینده لکه بر را روی لباس بریزید و بعد از یک دقیقه دوباره پارچه را بسابید.
  • شما می توانید پارچه را با کمک اسفنج آغشته به امیل استات تر کنید. امیل استات یک لکه بر قوی است و به عنوان لکه بر خشک روی لکه استفاده می شود. چون امیل استات بسیار قوی است، ابتدا آن را روی یک محدوده کوچک تست کنید و سپس در محیطی با تهویه مناسب با آن کار کنید.

شوینده لکه بر را مستقیما روی نقطه لک باقی مانده قرار دهید. اگر با اینکه لاک روغنی را تمیز کردید ولی لکه همچنان باقی مانده بود، کل محدوده را توسط لکه بر پوشش دهید و بگذارید برای ۵ دقیقه پارچه خوب خیس بخورد. هنگامی که زمان گذشت، با کمک یک پارچه تمیز لکه را پاک کنید تا لکه کاملا از بین رود.

  • اگر از شوینده لکه بر پودری استفاده می کنید، باید لباس را قبل از پاک کردن لکه خیس کنید. این کار کمک می کند که لکه بر پودری حل شده و به پارچه نفوذ کند.
  • اگر از لکه بر مایع استفاده می کنید، نیازی نیست که ابتدا لباس را خیس کنید.

هنگامی که شما موفق شدید لکه غلط گیر روغنی را پاک کنید، می توانید لباس خود را مثل همیشه بشویید. اگر تا کنون مطمئن نشده اید، برچسب مراقبت از لباس خود را بخوانید تا از چگونگی شستشوی آن مطمئن شوید. با توجه به نوع پارچه، لباس را داخل ماشین لباسشویی انداخته و یا با دست بشویید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *