سیستم ریسندگی نیمه فاستونی تاو به تاپس

تاو و تاپس

الیافی که به طور متداول در سیستم ریسندگی نیمه فاستونی استفاده می شوند از نوع استیپل با طول بلند هستند. برای تهیه این نوع الیاف در کارخانه تولید الیاف، ابتدا آنها را به صورت دسته هایی منظم از الیاف فیلامنتی به طول هزاران متر به نام «تاو » تولید کرده و بعد از آن بسته به نوع مصرف به طو لهای معین برش داده میشوند و سپس الیاف استیپل بدست آمده تحت عملیات حلاجی و ریسندگی تبدیل به فتیله یا تاپس می شوند. اکنون اگر بتوان به جای مراحل مختلفی که وجود دارد «تاو » را به نحوه ای برش داد که الیاف آن از هم گسیخته و یا پاشیده نشود و بعد از برش به صورت «تاپس » در آید، به این ترتیب میتوان مراحل حلاجی و کاردینگ را از خط ریسندگی حذف کرد که در واقعیت ایده و پیشنهاد اولیه برای ایجاد سیستم ریسندگی تاو به تاپس است.

نحوه تبدیل الیاف به لیف فیلامنتی

در روش تاو به تاپس ابتدا الیاف به صورت نوارهای ضخیم متشکل از هزاران لیف فیلامنتی به «استرچ بریکر » تغذیه میشوند. در این ماشین ابتدا دسته الیاف به واسطه هوای گرم یا بخار آب، گرم شده و سپس تا مرز پارگی کشیده میشوند. در ناحیه کشش ماشین، غلتکهای جفتِ تیغه داری تعبیه شده است که تیغه های آن به میزان ۵ تا ۱۵ میلی متر در داخل یک دیگر کار میکنند. وقتی که الیاف از بین این جفت غلتکها عبور میکند، تیغه ها به الیافی که تحت کشش هستند ضرباتی وارد کرده و سپس باعث پارگی آنها می شوند. توده الیاف که از حالت «تاو » یا همان فیلامنتی به حالت «تاپس » در آمده اند بلافاصله توسط جفت غلتک های دیگر گرفته شده و به سمت کویلر هدایت میشوند. کویلر، سیستمی است که به واسطه عملکرد آن فتیله یا تاپس به صورت حلقوی داخل بانکه های مورد نظر قرار می گیرد. بعد از برش تاو، تاپ سها به گیل باکس مقدماتی تغذیه می شوند. این ماشین معروف به «ری بریکر » است که دو وظیفه را نیز بر عهده دارد:

 

  • ۱. تکمیل، عمل پارگی الیافی است که در مرحله تاو به تاپس به طول معین برش نخورده و دارای طو ل های بسیار بلندی هستند. این مرحله بدین منظور انجام میشود که الیاف بدست آمده از برش تاو دارای یکنواختی طول بهتری شوند.
  •  
  • ۲. دومین وظیفه این ماشین مخلوط کردن الیاف رنگی بدست آمده از برش تاوه ای رنگی مختلف است. از آنجایی که مخلوط الیاف در نخ های خاب فرش ماشینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، لذا بعد از مرحله تاو به تاپس برای یکنواختی شید رنگی نخ خاب تولیدی بهتر است از یک مرحله مخلوط کردن استفاده شود. در نهایت تاپس تولید شده از ماشین گیل باکس مقدماتی یا ری بریکر به ماشین گیل باکس ۱ تغذیه شده و از این مرحله تا انتهای خط ریسندگی نیمه فاستونی تاو به تاپس بقیه مراحل کاما مشابه با سیستم ریسندگی نیمه فاستونی کاردینگ است.

 

مقایسه کاردینگ با تاو به تاپس

دو روش به آن استناد کرد حذف ماشین حلاجی و کاردینگ در سیستم تاو به تاپس است. حذف این مرحله میتواند میزان ضایعات خط ریسندگی را پایین آورد. مهم ترین نکته ای که برای در مقایسه دو سیستم وجود دارد؛ در سیستم ریسندگی کاردینگ که به صورت متداول برای تولید نخ های خاب فرش ماشینی مورد استفاده قرار میگیرد اغلب بیشتر از نمره ۲۷ را نمیتوانند تولید کنند اما در سیستم ریسندگی تاو به تاپس می توان الیاف بسیار ظریف را مورد عملیات ریسندگی قرار داده و نمره نخ های ظریف از نمره ۳۳ تا ۴۲ را تولید کنیم که این خود مسئله مهمی است و میتواند کمک بسیاری به نحوه تولید فرش ماشینی داشته باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که با سیستم کاردینگ متدوام می توان نمره با نخ بالا تولید کرد اما در زمان زیادی میزان پایینی تولید میگردد که اصلاً مقرون به صرفه نخواهد بود. با مجهز شدن کارخانه های تولید فرش به سیستم تاو به تاپس میتوانیم در فر ش های ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه از نخ های با نمره ۳۳ متریک تا ۴۲ متریک استفاده کنیم که این باعث افزایش کیفیت و ظرافت در محصول نهایی خواهد شد. امروز در کشور تعداد بسیار کمی از شرکت های تولیدکننده مجهز به این سیستم هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *