روش هاس سنتی چاپ پارچه

  1. چاپ مقاوم به وسیله مواد مقاوم کننده (باتیک)

این نوع چاپ که قدمتی بسیار طولانی دارد، با مقاوم کردن قسمت هایاز پارچه در مقابل رنگ، با موادی مثل صمغ ها، رزین ها و موم های صورت میگیرد.

یکی از ویژگی های بسیار مهم چاپ مقاوم که آن را از بسیاری از چاپ های امروزی متمایز میکند.

ایجاد خطوط و نقاط ظریف و باریکی است که خطوط ظریف سنگ مرمر را در ذهن تداعی میکند.

برای ایجاد این خطوط، مواد مقاوم کننده ای مانند پارافین و سقز و موم را به نسبت های معین ترکیب کرده و پس از داغ کردن پارچه را به آن آغشته میکنند. پس از ان که پارچه در معرض هوا به تدریج سرد شد، لایه های تشکیل شده روی آن را با اعمال مکانیکی، مانند فشار با دست میشکنند.

خط و خطوط بسیار ظریفی که با چشم مشکل دیده میشوند، بر روی لایه ی مواد مقاوم کننده به وجود می آیند. حال اگر پارچه را در حمام رنگرزی قرار دهیم. مواد رنگزا از شکستگی های روی لایه به داخل پارچه نفوذ کرده . حالتی شبیه به سنگ مرمر بر روی آن به وجود می آورند.

چاپ مقاوم به وسیله ی گره:

گره از روش های بسیار قدیمی برای ایجاد نقش روی پارچه است، در این روش به وسیله گره زدن در بعضی از نقاط پارچه، از نفوذ رنگ به داخل آن جلوگیری میکنند.

  • چاپ به وسیله قالب یا مهر:

در این روش ابتدا طرح را به روی چوب میکشند و سپس قسمت های اضافی را با وسایل مخصوصی از روی چوب کنده و و جدا میکنند تا نقش به صورت برجسته روی چوب به وجود آید.

پس از این عمل، یک تکه نمد را بر روی یک قطعه چوب چسبانده و به وسیله ی قلم مو، خمیر رنگ را روی آن پخش میکنند تا بتوان آن را به عنوان استامپ استفاده کرد.

برای چاپ زدن روی پارچه، ابتدا قالب روی نمد حاوی خمیر فشار داده میشود سپس با فشار دادن این قالب به روی پارچه طرح روی قالب به پارچه منتقل میشود.

  • چاپ به وسیله کلیشه:

در این روش طرح را با یک خودکار روی یک طلق، کشیده و با قیچی و یا اجسام برنده ی دیگر، آن را در می آورند.  سپس به وسیله یک تکه اسفنج خمیر رنگ را از روی طلق به پارچه منتقل مینمایند. این روش یکی از بهترین روش های چاپ طرح های منظم و قابل تکرار میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *